Szkoły i nauczyciele
Ciepło systemowe – edukacja dzieci i młodzieży
Wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć na temat ciepła systemowego zapraszamy do skorzystania z materiałów, będących częścią projektu edukacyjno-ekologicznego o nazwie Lekcje Ciepła realizowanego przez przedsiębiorstwa ciepłownicze w ramach Programu Promocji Ciepła Systemowego.
Cykl trzech części bajek o „Czerwonym Kapturku w mieście” przygotowany został z myślą o uczniach nauczania początkowego, szkół podstawowych. Uczniowie dowiadują się z nich, jak powstaje ogrzewanie, w jaki sposób dociera ono do mieszkań oraz jak można je oszczędzać. Poznają także pojęcie smogu i uczą się tego, jak można z nim walczyć.
Zajęcia dla najmłodszych powstały przy wsparciu fundacji Montessori Bona Ventura w Szczecinie.
Pogram edukacyjny Lekcje Ciepła wyróżniony został w 2019 roku przez Komisję Europejską w ramach organizowanego corocznie Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week). Jest to jedyny polski projekt, który kiedykolwiek znalazł się w finale tego konkursu.
Veolia jest uczestnikiem Programu Promocji Ciepła Systemowego, w ramach którego został przygotowany cykl edukacyjny „Czerwony Kapturek w mieście”.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki.
Materiały do pobrania na stronie lekcjeciepla.pl
Drzwi otwarte w Elektrociepłowni EC4
Veolia Energia Łódź od ponad dekady zawsze w trzecią sobotę września organizuje Ciepłą Sobotę z Veolią Drzwi Otwarte w elektrociepłowni EC4. Trasa zwiedzania zakładu obejmuje cały cykl technologiczny produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz prezentację kluczowych instalacji środowiskowych. Ponadto co roku na odwiedzających elektrociepłownię czeka wiele „energetycznych” atrakcji.
Relacja z ubiegłorocznej Ciepłej Soboty na stronie energiadlalodzi.pl
Veolia Energia Łódź partnerem ścieżki edukacyjnej „Przetwarzanie energii” w CNiT EC1
Veolia Energia Łódź jest pierwszym partnerem Centrum Nauki i Techniki EC1 i to właśnie w tej części, która dokładnie dot. produkcji energii. Na dodatek wszystko to dzieje się w murach historycznej, zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1. Ścieżka „Przetwarzanie energii” jest unikatem na europejską skalę i prezentuje krok po kroku proces wytwarzania energii w klasycznej elektrowni.
CNiT mieści się w zachodniej części dawnej zabytkowej elektrociepłowni EC1 i obejmuje ponad 8 tys. m. kw. powierzchni wystawienniczej zaaranżowanej m.in. w dawnej maszynowni, pompowni, kotłowni i rozdzielni, gdzie oryginalne wyposażenie połączono z ponad 150 interaktywnymi i multimedialnymi instalacjami.
Szczegóły na stronie centrumnaukiec1.pl
Program edukacyjny „Ekodetektywi i Miejskie Zagadki”
Ekodetektywi: Pola, Tola i Urwis, zapraszają maluchy do tajemniczego świata miejskich zagadek, jednocześnie, przybliżając im współczesne wyzwania miast, takie jak efektywność energetyczna budynków czy zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Książeczka zawiera dwie podzielone tematycznie bajki: „Energia na plus. Jak zatrzymać ciepło w domu?” oraz „Zieleń w mieście. Recepta na zdrowie i czyste powietrze” oraz liczne dodatkowe aktywności, takie jak eksperymenty, zabawy czy prace plastyczne. Do każdego z rozdziałów przygotowano również wstęp adresowany do dorosłych czytelników, dzięki któremu mogą pogłębić swoją wiedzę i przygotować się do rozmów z dziećmi. Dzięki temu książka to nie tylko doskonała lektura dla dzieci, ale także cenne źródło inspiracji dla rodziców i nauczycieli wychowania przedszkolnego, szukających pomysłów na ekologiczne zajęcia z najmłodszymi.