Inteligentna sieć ciepłownicza
Zastosowanie Internetu Rzeczy w ciepłowniczych urządzeniach pomiarowych pozwala gromadzić, monitorować i przetwarzać dane za pośrednictwem Internetu co jednoznacznie wpływa na efektywność obsługi szeroko rozumianej dostawy ciepła systemowego do klienta.
Testy tej technologii łódzka Veolia ma już za sobą, a po nich nastąpiło wdrożenie modułów telemetrycznych na większą skalę. Pierwsze sukcesy jakie osiągnięto to odczyt danych z węzłów cieplnych, w których do tej pory nie było to możliwe, oraz dwukrotne zwiększenie szybkości montażu modułów przez brygady eksploatacyjne.
Zaletami modułów telemetrycznych wykonanych w technologii NB-IoT są także: bardzo dobry zasięg, szybki montaż, łatwa obsługa, niskie zużycie energii, długi czas pracy na baterii i pewność przesyłu danych.
Aktualnie Veolia Energia Łódź dokonuje odczytów z 4100 urządzeń w technologii NBIoT.
W tym jako pierwsi w Grupie Veolia w Polsce dokonujemy zdalnego sterowania ok. 1600 węzłami cieplnymi przy użyciu urządzeń wykonanych w technologii NBIoT.
Urządzenia wykonane w technologii NBIoT cechują się przede wszystkim bardzo dobrym zasięgiem (mamy odczyty z węzłów cieplnych gdzie do tej pory zdalnie nie było to możliwe), zużywają kilkukrotnie mniej energii niż dotychczasowo używane typy urządzeń telemetrycznych. Tego typu urządzenia mają małe gabaryty przez co możliwe jest ich montowanie bezpośrednio w licznikach ciepła.
Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań odczytujemy dane z częstotliwością co 1 godz., a to pozwala nam na monitorowanie pracy węzła i bardzo szybkie reagowanie na zakłócenia, zanim odczuje to Klient. Pozyskanie danych z taką częstotliwością pozwala na optymalizację pracy węzła cieplnego, dzięki wykorzystaniu najnowszych systemów IT.