Budując lub modernizując budynek, projektanci i przyszli zarządcy stają przed wyborem sposobu jego ogrzewania i zapewnienia ciepłej wody. Dowiedz się, jakie istnieją możliwości oraz jakie są wady i zalety różnych rozwiązań.
Ogrzewanie gazowe
Ciepło z gazu ziemnego powstaje w wyniku spalania tego nośnika w urządzeniach grzewczych, czyli kotłach gazowych, zlokalizowanych najczęściej w piwnicy lub na poddaszu budynku. Nowoczesne urządzenia grzewcze są bezpieczne dla użytkowników, ale aby zagwarantować oczekiwany poziom bezpieczeństwa trzeba pamiętać o ich stałych i obowiązkowych przeglądach oraz serwisowaniu. Dostępność tego sposobu ogrzewania uzależniona jest od rozwoju sieci gazowych, które w miastach rozrastają się systematycznie wraz z rozwojem budownictwa. W ostatnich latach ceny gazu charakteryzują się sporą dynamiką cenową – na przestrzeni lat 2005-2012 ceny gazu wzrosły o ponad 82%.
Ogrzewanie elektryczne
Największą zaletą tego sposobu ogrzewania, z punktu widzenia inwestora, są niskie nakłady inwestycyjne. Charakteryzuje się też praktycznie nieograniczoną dostępnością. Nowoczesne i różnorodne elektryczne urządzenia grzewcze gwarantują użytkownikom komfort cieplny przez cały rok. Kłopotem bywają stosowane przepływowe podgrzewacze wody, gdyż nie zawsze gwarantują stałe zapewnienie oczekiwanych parametrów ciepłej wody. Nie sposób jednak nie wspomnieć o największej wadzie tego rozwiązania – czyli kosztach uzyskiwania ciepła, które są dwu, a nawet trzykrotnie wyższe od innych rozwiązań.
Indywidualne ogrzewanie węglowe
Ciepło z węgla powstaje w wyniku spalania węgla w kotłowniach lub piecach węglowych. Najczęściej w mieście w starych budynkach spotkasz się z ogrzewaniem etażowym, czyli piecami kaflowymi. Stosując ten rodzaj ogrzewania, raczej trudno mówić o ekologii. Jest to źródło ciepła, które wiąże się z tzw. niską emisją, czyli emisją do środowiska szkodliwych pyłów i gazów, dlatego między innymi w Krakowie wprowadzono zakaz stosowania tego sposobu ogrzewania. Ten rodzaj ogrzewania jest praktycznie niestosowany przez inwestorów budujących nowe obiekty w mieście, głównie ze względu na niski komfort użytkowania i ekologię.
Ciepło ze źródeł odnawialnych
Myśląc o ogrzewaniu ze źródeł odnawialnych, inwestorzy najczęściej rozważają wykorzystanie biomasy, energii geotermalnej, energii słonecznej, energii wodnej, czy energii z wiatru.
- Ciepło z biomasy powstaje na skutek spalania tego paliwa w urządzeniach grzewczych (kotłach). Rozwiązanie to, mało popularne w indywidualnych inwestycjach w mieście, jest coraz częściej wykorzystywane w źródłach dostawców ciepła systemowego.
- Ciepło z energii geotermalnej, uzyskiwane przez tzw. pompy ciepła, powstaje na skutek wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. W tym celu konieczne jest wykonanie specjalnych odwiertów głębinowych. Jest to źródło, które, podobnie jak kolektory słoneczne (czyli energia słoneczna), rzadko jest wykorzystywane samodzielnie. Zazwyczaj wymaga dodatkowego źródła ciepła.
- Ciepło z pochodzące z energii wiatrowej czy wodnej rzadko występuje jako sposób na ogrzewanie obiektów. Jest to raczej rozwiązanie stosowane do uzyskiwania energii elektrycznej. Specyfika tego rozwiązania sprawia, że jest ono raczej stosowane poza centrami miast.
Główną zaletą odnawialnych źródeł energii jest ich ekologiczny charakter oraz konkurencyjne koszty ciepła. Wady, to po pierwsze wysokie koszty inwestycyjne, ale też często niemożność zapewnienia pełnego i stabilnego zapotrzebowania na ciepło, co wymaga stosowania dodatkowego źródła.
Ciepło systemowe
Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę w mieście. Gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo i komfort przez cały rok. Niezawodność i ciągłość działania zapewniają dostawcy ciepła. Dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą jest to także ogrzewanie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ciepło produkowane jest w źródłach (elektrociepłowniach lub ciepłowniach) oddalonych z dala od centrów miast i za pomocą sieci ciepłowniczych dostarczane do budynków.
Co więcej, ciepło systemowe jest jednym z najtańszych i najbardziej stabilnych cenowo form ogrzewania. Cena ciepła regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Atrakcyjne kształtują się również dla inwestora koszty inwestycyjne.
Masz wątpliwości czy ciepło systemowe jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej inwestycji? Sprawdź jak wypada na tle innych rozwiązań grzewczych.
Nowa Energia dla Łodzi – ciepło systemowe bez węgla
Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła systemowego dla Łodzi, od wielu lat prowadzi działania optymalizujące firmę w obszarze technologicznym i organizacyjnym. Jednym z kluczowych elementów strategii łódzkiej Veolii jest dywersyfikacja paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji.
Zgodnie z misją i strategią Grupy Veolia, mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, konsekwentnie realizuje swoją strategię przyjętą w 2009 roku. Zakłada ona stopniową dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego i wykorzystanie paliw alternatywnych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach.
W ramach strategii Veolii Energii Łódź w 2011 roku w elektrociepłowni EC4 uruchomiona została instalacja biomasowa wykorzystująca biomasę pochodzenia rolnego oraz odpady z przemysłu drzewnego jako paliwo do produkcji energii. W celu ograniczenia zużycia paliw Veolia Energia Łódź systematycznie inwestuje również w rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej – jednej z największych w Polsce. Ma to na celu ograniczenie możliwości występowania awarii oraz ograniczenie strat na przesyle ciepła, co ma też przełożenie na redukcję emisji CO2. Do 2022 roku zostanie wymienione ponad 10% sieci ciepłowniczej tj. około 90 km, która dzisiaj liczy ponad 820 km.
Odnawiamy zasoby świata
Misja „Odnawiamy zasoby świata” opiera się na wizji świata, w którym nie marnuje się zasobów i wykorzystuje się je w sposób zrównoważony. Odpady również mają wartość, a kiedy są ponownie wykorzystywane i efektywnie zarządzane, są przyjaznym dla środowiska źródłem energii.
W obecnych warunkach rosnących problemów związanych z gospodarką odpadami Veolia przygotowuje projekt rozbudowy elektrociepłowni EC4 o Zakład Odzysku Energii (ZOE) na paliwo alternatywne, tzw.pre-RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel).Pre-RDF obok biomasy dla elektrociepłowni będzie stanowić substytut węgla kamiennego. Wykorzystanie pre-RDF, czyli frakcji resztkowej powstałej w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, której nie można składować, uzupełni miks paliwowy, z którego będzie mogła korzystać elektrociepłownia w procesie odchodzenia od spalania węgla.
W przyszłości zero węgla
Dywersyfikacja paliwowa w Veolii Energii Łódź obejmuje również w przyszłości zastąpienie węgla gazem, biomasą w postaci tzw. czarnego peletu oraz wdrażanie innych ekologicznych rozwiązań w celu zmniejszenia śladu węglowego.
Wszystkie projekty, dzięki którym w procesie produkcji energii ograniczone zostanie wykorzystanie węgla, pozwolą uzyskać rzeczywiste efekty środowiskowe dekarbonizacji. Zagwarantuje to spełnienie wymagań środowiskowych i poprawi efektywność zarządzanych instalacji i urządzeń, a ponadto pozwoli optymalizować koszty funkcjonowania firmy dla zapewnienia cen ciepła akceptowalnych przez klientów w Łodzi.