Troska o naturę, to troska o nasze zdrowie. Ważne są z pozoru niewielkie działania każdego z nas. Mieszkańcy Łodzi wiedzą o tym doskonale i chcą wzbogacać swoją wiedzę w zakresie ochrony środowiska, gospodarki o obiegu zamkniętym i bioróżnorodności. W ramach programu #ZzielonąEnergią dla Łodzi, Łodzianie mieli okazję włączyć się w aktywności angażujące na rzecz poprawy stanu środowiska oraz wziąć udział w tematycznych konkursach. Do konkursów wpłynęło wiele doskonałych prac, pokazujących jak ważna dla mieszkańców Łodzi jest ochrona środowiska
i życie w stylu EKO!
Łodzianie to prawdziwi pasjonaci przyrody! Udało im się odkryć jakie cenne gatunki roślin i zwierząt występują w Łodzi, a swoją wiedzę udostępnili w aplikacji mapowej i zaproponowali nazwy dla bezimiennych alejek, skwerów i placów. Wszystkie propozycje są widoczne na interaktywnej mapie Dzielnicy Bioróżnorodności: http://zielonemiasto.online/dzielnica-bioroznorodnosci/ Oglądając prace z pewnością dowiecie się wielu ciekawostek na temat roślin i zwierząt znajdujących się wokół nas.
W głosowaniu internetowym wybrano 5 prac, które zostaną nagrodzone. Poznajcie zwycięzców „Dzielnicy Bioróżnorodności”!
Łąki Bociana Białego, Dzielnica Górna
Autorem jest Mikołaj, z zawodu automatyk. Wychował się na wsi z jeżami, kretami, bocianami, kotami i wieloma innymi zwierzętami. Hodował rybki, żółwie i papugi. Od zawsze sprawiało mu radość obserwowanie piękna natury i środowiska. Uwielbia powroty do rodziców na wieś i obserwacje zwierząt. Ostatnio zaczął przygodę z foto-pułapką.
Polana Wiewiórki Pospolitej i Aleja Cebulicy Syberyjskiej, Dzielnica Polesie
Małgorzata, emerytowana nauczycielka. Lubi obserwować przyrodę, zwłaszcza ptaki: sikorki, kowaliki, dzięcioły, które zimą dokarmia na balkonie słoniną i ziarnami słonecznika. Dba też o blokowego kota.
Skwer Jeża Europejskiego, Dzielnica Widzew
Autorami jest zespół rodzinny. Bogusia, fanka miejskich łąk kwietnych oraz Filip, fan wombata Maksymiliana, żółwia Hektora i zabaw na trawie w ogrodzie. Tej wiosny uratowali pisklę kawki, karmiąc je na balkonie.
Zagajnik Sikorki Bogatki, Dzielnica Górna
Marta, zawodowo spędza dużo czasu przy biurku i komputerze, więc dla równowagi każdą wolną chwilę chętnie spędza aktywnie, najlepiej w plenerze. Uwielbia kontakt z przyrodą: rowerowe wypady za miasto, spływy kajakowe, górskie wędrówki, spacery, marsze i zawody na orientację. Marzy
o własnym kawałku ogrodu z warzywnikiem, rabatami kwiatowymi i przygarniętymi psami. Póki co zadowala się roślinami balkonowymi i doniczkowymi.
Recykling, eco-design i gospodarka o obiegu zamkniętym to również tematy bliskie sercu Łodzian.
W konkursie „6R w praktyce” mieszkańcy mogli pochwalić się jak zmniejszają ilość odpadów w swoim domu, przygotowując kolaż ze zdjęciami. Włączając się w akcję „Dobrze zapakowani” uczestnicy mieli okazję zaprojektować opakowanie ulubionego produktu, zgodnie z zasadą eco-designu. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursów! Po dawkę wiedzy w tych tematach zapraszamy na portal http://zielonemiasto.online/.
Z pewnością to nie koniec działań na rzecz środowiska i aktywności dla mieszkańców Łodzi! Śledźcie profil https://www.facebook.com/NowaEnergiaDlaLodzi, a dowiecie się w jakie działania możecie się włączyć!
Projekt #ZzielonąEnergią dla Łodzi, realizowany jest we współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Fundacji Veolia Polska, Veolia Energia Łódź S.A. oraz Urzędu Miasta Łodzi, pod Patronatem Honorowym Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi.