raport środowiskowy ZOE
wizualizacja ZOE
Przejdź do naszego Facebooka
Powrót

Stopień mniej znaczy więcej!

O kampanii

Więcej na www.stopienmniej.pl

Celem kampanii „Stopień mniej znaczy więcej” jest pokazanie mieszkańcom Łodzi, że już prosta zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przekłada się na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę jakości powietrza.

Dla portfela
1 stopień mniej to 5-8% oszczędzonego ciepła.

Dla zdrowia
1 stopień mniej to mniej bakterii i wirusów w pomieszczeniu oraz lepsza odporność organizmu.

Dla klimatu
1 stopień mniej to mniej CO2 i czystsze powietrze.

Obecny kryzys paliwowy stawia przed wszystkimi krajami Europy, w tym także Polską, poważne wyzwania. Nadchodzący okres zimowy oznacza dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na surowce energetyczne, niezbędne do produkcji ciepła. Dlatego już teraz tak ważne jest ich racjonalne wykorzystanie i budowanie nowych postaw społecznych. Oszczędność zasobów, podnoszenie efektywności energetycznej produkcji i dystrybucji energii, a także edukacja oraz zmiana zachowań konsumentów to obecnie odpowiedzialność przedstawicieli całego sektora energetycznego.

Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wykazało, że ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej. Dlatego niezbędna jest zmiana postaw mieszkańców i zrozumienie, że kontrola oraz redukcja konsumpcji energii w obecnych czasach jest konieczna. Potencjał zwiększenia efektywności energetycznej jest ogromny, więc Veolia Energia Łódź, która produkuje i dostarcza ciepło do ok. 60 procent mieszkańców miasta, podjęła wyzwanie czynnej promocji właściwych nawyków w zakresie użytkowania ciepła w ramach kampanii edukacyjnej „Stopień mniej znaczy więcej”.  Kampania oparta jest na przekazie, że zmniejszenie temperatury ogrzewania mieszkania nawet o jeden stopień, pozwala ograniczyć zużycie ciepła od 5 do 8 procent, jest korzystne dla zdrowia i środowiska. Ta niewielka zmiana nie wpływa na zmniejszenie poczucia komfortu cieplnego osób przebywających w lokalu.

Odpowiednie korzystanie z ogrzewania jest najprostszym działaniem, które ma realny wpływ na podniesienie wspólnego bezpieczeństwa energetycznego.

 

Porady

Czy temperatura w pomieszczeniu musi wynosić 23 stopnie Celsjusza?

Komfortowo jest także w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Obniżenie temperatury tylko o jeden stopień oznacza oszczędność do od 5 do 8 procent dostarczonego ciepła. Temperaturę  można jeszcze bardziej zmniejszyć w nocy w pomieszczeniach, które nie są użytkowane. Dla zapewnienia zdrowego snu optymalna temperatura wynosi od 16 do 19 stopni Celsjusza, tak więc  reguluj temperaturę w pomieszczeniach wg pory dnia i śnij! I Nie zapomnij: najlepiej zamykać drzwi między pomieszczeniami o różnych temperaturach.

 

Właściwa wentylacja oznacza mniej zużytego ciepła.

Najlepiej wietrzyć krótko, intensywnie i z przerwami, przy szeroko otwartych oknach i wyłączonym ogrzewaniu. Mieszkanie wietrzymy otwierając kilka okien i drzwi wewnętrzne. Sypialnię najlepiej przewietrzyć rano. Łazienkę i kuchnię wietrzymy oddzielnie. W tych pomieszczeniach ze względu na często wysoki poziom wilgotności, wskazane jest zamknięcie drzwi podczas wietrzenia, aby wilgoć nie rozprzestrzeniła się po całym mieszkaniu.

Grzejniki potrzebują powietrza wokół nich.

Aby grzejnik działał prawidłowo i wydajnie: powietrze powinno przepływać przez niego bez przeszkód. Meble, długie zasłony lub boazerie nigdy nie mogą zakrywać grzejnika. Tylko w ten sposób grzejnik może pracować najbardziej efektywnie i oszczędnie.

 

Regularne odpowietrzanie grzejnika pozwoli na kolejną oszczędność zużywanego ciepła. Proces odpowietrzania zajmuje średnio pięć minut na grzejnik. To dobrze zainwestowany czas, ponieważ zmniejsza roczne koszty ogrzewania.

Zawór dla większej wygody.

Jeśli wolisz sterować ogrzewaniem adekwatnie do własnych potrzeb,  możesz zastosować inteligentne, programowalne zawory termostatyczne. Można ich używać do ustawiania zarówno optymalnych temperatur w pomieszczeniu, jak i żądanych czasów ogrzewania – to idealne połączenie komfortu i oszczędności. Tego typu zawory sprawią, że wybrane pomieszczenia nagrzeją się zanim rodzina wróci do domu. Możesz szybko i łatwo samodzielnie je zamontować.

 

Uszczelnianie drzwi i okien to opłacalny sposób na oszczędność ciepła i pieniędzy. Profile uszczelniające i uszczelki szczotkowe przy dolnych krawędziach drzwi przy niewielkim nakładzie pracy pozwalają wiele osiągnąć. Opłaca się to przede wszystkim przy drzwiach do nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak piwnica czy klatka schodowa.

Ochrona przed ciepłem i zimnem.

Rolety, zasłony i żaluzje blokują ciepło latem i pomagają utrzymać temperaturę na komfortowym poziomie. Całkowicie bez klimatyzacji. Oszczędza to koszty zakupu urządzenia i energię, a także chroni przed zimnem jesienią i zimą.

Wykorzystuj energię słoneczną w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych. Słońce, jako naturalne źródło ciepła, możesz za darmo wykorzystać także w swoim mieszkaniu. Dlatego odsłaniaj zasłony w ciągu dnia, a zasłaniaj nocą, co pozwoli na zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia.

 

Prysznice energooszczędne.

Oszczędzająca wodę głowica prysznicowa zmniejsza zużycie i koszty nawet o 30 procent. Głowica miesza powietrze ze strumieniem wody, dzięki czemu wydaje się on pełniejszy. W ten sposób utrzymujemy komfort kąpieli pod prysznicem. Głowice prysznicowe są również bardzo łatwe do samodzielnego montażu.

Kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie.

Takie rozwiązanie pozwala zużyć tylko jedną trzecią wody potrzebnej do pełnej kąpieli. Oczywiście zależy to od tego, jak długo bierzesz prysznic. Jeśli nie będziemy kąpać się dłużej niż pięć minut i obniżymy temperaturę wody, zaoszczędzimy nie tylko gorącą wodę, ale także ciepło potrzebne do jej podgrzania.

 

Myj naczynia w zmywarce zamiast ręcznie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 50 procent energii i 30 procent wody. Uruchamiaj tylko pełną zmywarkę.

 

Zakręcaj wodę, kiedy z niej nie korzystasz.

 

Ciekawostki

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura 20 stopni, zamiast średnio 22, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 2 mln ton rocznie, czyli o 10 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba ok. 30 mln drzew.

Odwiedź nasz profil https://www.facebook.com/NowaEnergiaDlaLodzi

Chcesz wiedzieć, co jeszcze Ty możesz zrobić dla klimatu? Zobacz film!

 

Chcesz wiedzieć, co Veolia Energia Łódź robi na rzecz oszczędzania zasobów? Sprawdź CO ROBIMY.

Poznaj rozwiązania Veolii dla samorządów i przemysłu

Veolia – efektywność energetyczna w budynkach